Bus z windą dla niepełnosprawnych

Bus z windą dla niepełnosprawnych

Bariery architektoniczne, które utrudniają normalne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym to nie tylko schody i wysokie krawężniki. Dla wielu takich osób dużym problemem jest także poruszanie się pomiędzy różnymi miejscami, niekiedy oddalonymi dość znacznie od siebie. W części przypadków będzie możliwość korzystania ze środków komunikacji miejskiej, obecnie coraz więcej pojazdów jest przystosowanych do obsługi wózków inwalidzkich. Jednak często nawet takiej możliwości nie będzie, i wtedy trzeba skorzystać z jakiejś innej formy transportu. Przy niewielkim stopniu niepełnosprawności może wystarczyć zwykły samochód osobowy. Jeśli jednak do transportu będzie wózek wraz z siedzącą na nim osobą, to nie obejdzie się bez specjalnie przystosowanego do tego celu busa. Na rynku jest sporo modeli dostosowanych do takiego przewozu, niektóre z nich posiadają nawet specjalne windy, znacznie poprawiające wygodę i bezpieczeństwo podczas wsiadania i wysiadania.

Rodzaje busów do transportu osób niepełnosprawnych.

Rodzina pojazdów, w których można zamontować windę dla niepełnosprawnych i przewozić wózki inwalidzkie jest dość szeroka. W zasadzie każdy większy VAN lub niewielki osobowy bus będzie się do tego nadawał. Oczywiście musi on posiadać odpowiednie możliwości konstrukcyjne, ważna są na przykład wystarczająco szerokie drzwi tylne lub boczne oraz odpowiednia ilość miejsca na bezpieczne postawienie wózka. Ale akurat w przypadku dużych vanów nie ma z tym żadnego problemu, są one na tyle pojemne że wszystko co potrzeba się zmieści. Takie pojazdy posiadają w swojej ofercie praktycznie wszyscy producenci. Niektórzy wręcz oferują specjalne modele przystosowane do transportu osób niepełnosprawnych, w przypadku innych niezbędne mogą się okazać jakieś przeróbki i modyfikacje. Na ulicach często spotyka się między innymi Fordy Transity, Mercedesy VITO, Renaulty Traffic czy Volkswageny Transportery. Wszystkie wymienione modele zapewniają dużą ilość miejsca i wygodny transport, ale ze względu na swoją wielkość są dość kosztowne w zakupie i eksploatacji. Dlatego też windy dla niepełnoprawnych coraz częściej pojawiają się w mniejszych, osobowych pojazdach, na przykład takich jak Volkswagen Caddy, Peugeot Partner czy Citroen Berlingo. Wszystkie one zbudowane są na płycie zwykłych osobowych modeli, ale dzięki wysokiej tylnej części bez problemów zmieszczą tam wózek i cały niezbędny mechanizm.

Jaka winda do busa

W przypadku busów bardzo popularnym i jednocześnie praktycznym rozwiązaniem jest montaż specjalnej windy umożliwiające wjechanie i wyjechanie wózka inwalidzkiego. Windy posiadają różne rozwiązania konstrukcyjne, najczęściej cały mechanizm montowany jest przy tylnych lub bocznych drzwiach. Producenci tych urządzeń do wielu modeli pojazdów oferują gotowe rozwiązania, dzięki czemu sam montaż jest prosty i szybki. Jeśli dany bus nie będzie się znajdował na liście gotowych rozwiązań, to najczęściej i tak powinno się w nim udać windę zamontować. Zapewne będą wtedy potrzebne mniejsze lub większe modyfikacje, ale jeśli tylko będzie w środku wystarczająca ilość miejsca to bez problemów instalacja się powiedzie. Wybierając windę dla niepełnosprawnych do busa należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim warto sprawdzić, jak dużo miejsca urządzenie zajmuje w środku. Niektóre z dostępnych na rynku modeli są kompaktowe i składają się do niewielkich rozmiarów, dzięki czemu praktycznie wcale nie przeszkadzają. Duże znaczenie ma także bezpieczeństwo i wygoda obsługi – jeśli będzie to możliwe to warto wybrać taki model, który może być obsłużony samodzielnie przez osobę na wózku.

Zalety windy w busie

Przy transporcie osób niepełnosprawnych winda w busie jest bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Przede wszystkim pozwala ona na bezpieczny i wygodny wjazd wózkiem inwalidzkim do wnętrza pojazdu i wyjazd z niego. Jeśli urządzenie może być obsługiwane przez osobę niepełnosprawną, to praktycznie nie wymaga obecności drugiej osoby do pomocy. Przy niektórych modelach problemem nie są także gabaryty, dzięki niewielkim rozmiarom nie zajmują one po złożeniu dużo miejsca. Zresztą w busach z reguły tego miejsca nie brakuje, poza windą i miejscem na wózek bez problemów we wnętrzu zmieści się jeszcze kilka foteli. Użytkownicy chwalą sobie takie rozwiązanie również za szybkość transportu, najczęściej wystarczy zaledwie kilka minut na to, żeby wózek umieścić w środku lub nim wyjechać na zewnątrz. Nie zapomniano także o bezpieczeństwie – same windy posiadają liczne zabezpieczenia podczas używania, a na czas przewozu wózki we wnętrzu pojazdu przypięte są specjalnymi pasami. Busy, mimo swoich sporych gabarytów mogą być kierowane przez kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B, nie trzeba robić na nie specjalnych uprawnień.