Platformy

Platformy dla osób niepełnosprawnych

Przy większych wysokościach, powyżej trzech metrów, niezbędne jest użycie windy w szybie murowanym lub samonośnym. Przy wysokościach mniejszych można się zastanowić nad tańszym, a jednocześnie dającym sporo możliwości rozwiązaniem, jakim jest instalacja platformy pionowej.

Platformy do transportu osób niepełnosprawnych można coraz częściej spotkać w domach prywatnych oraz miejscach publicznych, takich dworce, urzędy, przychodnie czy różne instytucje. Montuje się je przy schodach, na klatkach schodowych oraz w miejscach, w których do pokonania będzie niewielka wysokość. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania go w już istniejących obiektach, bez konieczności przeprowadzania kosztownych prac remontowych. Przy większości rozwiązań wystarczy jedynie niewielkie, utwardzone miejsce, na którym zmieści się urządzenie. Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne zapewniające komfort i bezpieczeństwo użytkowania sprawiają, że platformy stają się coraz popularniejszym sposobem pokonywania barier architektonicznych przez osoby niepełnosprawne.

Platforma pionowa składa się z dwóch głównych elementów, to znaczy podnoszonej i opuszczanej platformy na wózek oraz mechanizmu napędzającego. Część dostępnych na rynku platform nie jest zabudowana, niektóre z konstrukcji dają także możliwość montażu w szybie samonośnym. Przy rozwiązaniu bez szybu platformy posiadają zabezpieczenia w postaci barierek ochronnych, w wersji z szybami to ich ściany stanowią ochronę w czasie jazdy. Wielkość dostępnej powierzchni pozwala na swobodne zmieszczenie się wózka inwalidzkiego. Do napędu wykorzystuje się ciche i wydajne mechanizmy ślimakowe lub śrubowe, zapewniające łagodną jazdę. Platformy pionowe mogą być instalowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Nierdzewne materiały i odpowiednie zabezpieczenia mechanizmów sprawiają, że będą one pracować bezawaryjnie nawet w najtrudniejszych warunkach klimatycznych.

Bardzo dużą zaletą takiego rozwiązania jest niewielka przestrzeń, która jest wymagane do montażu. Większość dostępnych na rynku urządzeń wymaga około 2 metrów kwadratowych utwardzonego terenu. Przy niektórych konstrukcjach konieczne będzie użycie niewielkich fundamentów, co wiąże się z koniecznością uzyskania zezwolenia budowlanego, inne mogą bez przeszkód stanąć na asfalcie czy nawet kostce brukowanej. Sterowanie odbywa się przy pomocy panelu sterowania lub bezprzewodowych pilotów, platformy mogą też być chronione przed nieupoważnionym użyciem. Duży nacisk jest kładziony na kwestie bezpieczeństwa, dlatego też urządzenia te wyposażone są w szereg rozwiązań zapewniających pełną ochronę w czasie jazdy. Zamykane barierki ochronne, przyciski STOP, specjalne blokady uniemożliwiające zjechanie czy funkcje awaryjnego zjazdu to tylko niektóre z dostępnych możliwości. Typowy udźwig platform wynosi około od 200 do nawet 400 kilogramów, co pozwala na transport osoby niepełnosprawnej wraz z opiekunem.

Nasza firma proponuje szeroki wybór platform pionowych cenionych na rynku producentów. W naszej ofercie znajdują się platformy do montażu na zewnątrz i wewnątrz budynków, otwarte oraz zabudowane w szybie. Wszystkie oferowane przez nas urządzenia charakteryzują się nowoczesnym wyglądem i wysokim poziomem bezpieczeństwa, a jednocześnie posiadają niezbędne atesty i certyfikaty. Zapraszamy do współpracy zarówno osoby prywatne jak też firmy i instytucje, z nami pokonywanie barier architektonicznych będzie znacznie łatwiejsze.