Winda dla niepełnosprawnych pozwolenie na budowę

Winda dla niepełnosprawnych pozwolenie na budowę

Bariery architektoniczne można pokonywać w różny sposób, w tym przy pomocy rozmaitych urządzeń. Na rynku dostępne są między innymi krzesełka i platformy poruszające się nad schodami, podnośniki pionowe oraz dające najwięcej możliwości windy. O tym, które rozwiązanie zostanie wybrane, decyduje wiele czynników. Przede wszystkim dużą rolę odgrywają koszty, w przypadku montażu takiego wyposażenia trzeba się liczyć z wydatkiem od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kolejna sprawa to miejsce, w którym jakieś urządzenie będzie montowane. W prywatnych domach w większości przypadków wystarczy montaż krzesełka, pozwoli to jego mieszkańcom poruszać się pomiędzy kondygnacjami. Jednak w sklepach, urzędach czy innych tego typu obiektach takie rozwiązanie się nie sprawdzi, zatem należy pomyśleć o windzie albo podnośniku. Montaż takiego sprzętu wiąże się nie tylko z koniecznością poniesienia określonych kosztów, ale też wymaga spełnienia kilku formalności. W niektórych przypadkach konieczne nawet będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, co wiąże się z czekaniem i wyższymi kosztami.

Urządzenia nie wymagające pozwolenia

Przepisy dokładnie określają, w jakich przypadkach pozwolenie na budowę jest konieczne, a w jakich nie. Tak popularne w prywatnych domach krzesełka schodowe oraz platformy takich zezwoleń nie potrzebują. Ich montaż odbywa się najczęściej do ścian nośnych lub powierzchni schodów, nie ma konieczności wykonywania poważniejszych przeróbek i prac budowlanych. Dotyczy to zarówno urządzeń pracujących we wnętrzach budynków, jak i na zewnątrz. Zgodnie z obowiązującymi przepisami takiego pozwolenia nie potrzebują też platformy dźwigowe do wysokości trzech metrów. W takim przypadku niezbędne będzie jedynie zgłoszenie. Należy przy tym pamiętać, że powyższe regulacje dotyczą wyłącznie samej konstrukcji platformy, nie dotyczą zaś miejsca, w którym będzie ona instalowana. Jeśli będzie się to odbywać we wnętrzu obiektu, to żadnych dodatkowych pozwoleń nie będzie potrzeba. Przy montażu realizowanym na zewnątrz konieczne może się okazać przygotowanie fundamentów, a to z kolei objęte jest obowiązkiem uzyskania zezwolenia.

Kiedy pozwolenie jest potrzebne

Jak się okazuje, nawet przy montażu urządzeń nie potrzebujących pozwolenia na budowę konieczne może się okazać ich zdobycie. Bardzo ważne jest tu jednak to, że takie pozwolenie nie obejmuje samego sprzętu, a jedynie część związaną z realizacją prac budowlanych, najczęściej fundamentów. Takie zezwolenie jest znacznie prostsze do uzyskania i wymaga mniej formalności, niż pozwolenie na budowę wyższej windy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie konstrukcje o wysokości powyżej 3 metrów wymają uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia w Wydziale Architektury. Podobnie jak w przypadku platform mających wysokość do 3 metrów, również przy wyższych windach może się okazać konieczne postawienie jej na fundamentach, a to też musi być uwzględnione w czasie starania się o pozwolenie. Ponieważ cała procedura jest dość czasochłonna i skomplikowana, to najlepiej zlecić wszystko wybranemu projektantowi. Taki specjalista na pewno znacznie sprawniej sobie poradzi ze wszystkimi formalnościami, zwłaszcza że inwestycja będzie realizowana według jego projektu.

Dodatkowe formalności

Przy montażu urządzeń do pokonywania barier architektonicznych poza uzyskaniem pozwolenia na budowę w przypadkach, w których jest ono wymagane, konieczne będzie jeszcze załatwienie kilku formalności. Przede wszystkim niezbędna jest zgoda właściciela budynku, w którym inwestycja ma być realizowana. Jeśli montowane ma być krzesełko w prywatnym domu, a inwestorem jest jego właściciel, to sprawa jest oczywista. Jeśli jednak lokal jest wynajmowany, to pisemna zgoda właściciela będzie konieczna. Podobnie jest ze wszystkimi instalacjami w blokach wielorodzinnych, biurowcach czy obiektach użyteczności publicznej – tu także niezbędne będzie uzyskanie zgody, co niejednokrotnie może stanowić spore wyzwanie. Przy montażu tego typu urządzeń konieczna jest także jego rejestracja w Urzędzie Dozoru Technicznego. W tym celu należy przedstawić kopię deklaracji zgodności CE oraz instrukcję użytkowania. Dodatkowo wymagane będzie przeprowadzanie okresowych badań technicznych przez pracowników UDT oraz regularna konserwacja urządzenia wykonywana przez pracowników z odpowiednimi uprawnieniami.