windy dla niepełnosprawnych cennik

Windy dla niepełnosprawnych cennik

Urządzenia do pokonywania barier architektonicznych cieszą się coraz większą popularnością, jednak przez wiele osób uważane są za bardzo kosztowne. Jeszcze jakiś czas temu, gdy było ich mało na rynku faktycznie ceny niejednokrotnie były dość szokujące, jednak dziś jest na tyle duża konkurencja, że utrzymują normalny poziom. Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że windy, platformy i podnośniki to sprzęt profesjonalny, posiadający odpowiednie atesty i zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa, a za taki trzeba odpowiednio zapłacić. Planując zakup przede wszystkim trzeba zdecydować, czy urządzenie ma być używane czy nowe. W przypadku używanego oszczędności mogą wynieść nawet kilkadziesiąt procent, ale nie zawsze montaż będzie możliwy. Kolejną sprawą jest wybór konkretnego rozwiązania. Ono z kolei będzie uzależnione między innymi od dostępnego miejsca w budynku, natężenia ruchu w nim i możliwości osób, które będą ze sprzętu korzystać.

Ceny poszczególnych rozwiązań

Na rynku najbardziej popularne są trzy grupy urządzeń do transportu osób niepełnosprawnych, to znaczy krzesełka, platformy oraz windy. Najtańszym rozwiązaniem są krzesełka, z powodu swojej ceny cieszą się one też największą popularnością wśród osób prywatnych. Koszt ich montażu jest uzależniony od tego, jaki posiadają tor jazdy. Przy torze prostym sprzęt można zakupić już za około 5 tysięcy złotych, przy torze krzywoliniowym trzeba się liczyć z przynajmniej dwukrotnie większą kwotą. Górna cena może być bardzo różna, zależy bowiem od skomplikowania toru jazdy oraz wybranych dodatków.

Instalacja kolejnej grupy urządzeń, to znaczy platform schodowych, to wydatek co najmniej 25 tysięcy, tu także duży wpływ na końcowe koszty będzie miał tor poruszania się wózka. Windy są najbardziej zaawansowane technologicznie, ale też oferują największe możliwości. Na proste rozwiązania trzeba przeznaczyć minimum 50 tysięcy złotych, kwota ta będzie się zwiększać wraz ze wzrostem wysokości czy wyborem bardziej zaawansowanych opcji.

Co ma wpływ na cenę

Na ostateczny koszt urządzeń do transportu osób niepełnosprawnych wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim będzie to rodzaj urządzenia, jak już było wspominane, każda grupa to różny przedział cenowy. Ale poza tym na kalkulację wpływają między innymi takie rzeczy jak:

  • Gdzie urządzenie będzie pracować

    Większość urządzeń tego typu oferowana jest z możliwością montażu na zewnątrz. W tym przypadku konieczne będzie uwzględnienie działania niekorzystnych warunków klimatycznych, takich jak opady, wysokie i niskie temperatury czy promienie słoneczne. Zastosowanie odpornych na wodę materiałów, na przykład stali nierdzewnej czy ocynkowanej oraz zabezpieczenie układu sterowania i napędowego przed wilgocią mogą zwiększyć koszty nawet o kilka czy kilkanaście tysięcy złotych.
  • Wysokość podnoszenia i tor jazdy

    Przy kresełkach i platformach kluczowe znaczenie ma tor jazdy. Najtańsze są urządzenia poruszające się po torze prostym, gdyż przy nich wystarczy jedynie dopasować długość szyny. Kręte schody wymagają użycia toru krzywoliniowego, a w takim przypadku dochodzi konieczność przeprowadzenia dokładnych pomiarów, wykonania tego toru na zamówienie i jego precycyjnego montażu. Wysokie, kilkukrotnie zakręcone schody mogą podnieść wyjściową cenę nawet o kilkadziesiąt procent. W przypadku wind kluczowa jest wysokość. Urządzenia pracujące do 3 metrów nie wymagają użycia szybu, powyżej tej wysokości jest on konieczny. W przypadku jego użycia spory wpływ na koszty będzie miało to, czy będzie on murowany czy samonośny.
  • Dodatkowe wyposażenie

    Wielu producentów poza standardowym wyposażeniem oferuje także liczne dodatkowe funkcje zwiększające bezpieczeństwo i komfort. Piloty zdalnego sterowania, podświetlanie LED czy komunikacja GPS to kuszące opcje, ale trzeba pamiętać, że mogą też przyczynić się do podwyższenia kalkulacji.

Gdzie znaleźć informacje o cenach

Firmy zajmujące się sprzedażą sprzętu do pokonywania barier architektonicznych przeważnie posiadają cenniki, na podstawie których można wstępnie skalkulować swoje koszty. Wstępnie dlatego, że podawane ceny często są orientacyjne i dopiero rozmowa z konsultantem pozwoli poznać pełny koszt inwestycji. Każde urządzenie może występować w wielu różnych odmianach, dodatkowo klienci mają do wyporu szereg dodatkowych opcji, które mogą znacznie zwiększyć kalkulację. Duże znaczenie ma także kwestia montażu. Większość firm w ofercie już go uwzględnia, ale to trzeba dokładnie sprawdzić. Tak więc cenniki znalezione na stronie czy dostępne w katalogach należy traktować jak punkt wyjścia, a nie ostateczną propozycję. Najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie rozmowa z fachowym doradcą, czy to w formie telefonicznej czy mailowej. Taki specjalista po pierwsze doradzi przy wyborze najlepszej opcji, a po drugie często zaproponuje wykonanie dodatkowych pomiarów, po których dopiero będzie w stanie podać ostateczne koszty.