Czy windy schodowe dla osób starszych i niepełnosprawnych są drogie

Czy windy schodowe dla osób starszych i niepełnosprawnych są drogie

W ostatnich latach bardzo zaczęło wzrastać zainteresowanie urządzeniami do pokonywania barier architektonicznych, przede wszystkim schodów. Urządzenia te są niezwykle przydatne, pozwalając niepełnosprawnym na normalne funkcjonowanie, jednak koszt ich zakupu i montażu nie należy do najniższych. Nowe urządzenia kosztują od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych a niekiedy nawet więcej, więc ich zakup dla wielu osób jest naprawdę dużym wyzwaniem. Jest jednak kilka możliwości na to, aby wydać na taki sprzęt znacznie mniej, oszczędzając niekiedy nawet kilkadziesiąt procent wyjściowej ceny. Dzięki takim rozwiązaniom urządzenia wspomagające osoby niepełnosprawne stają się dostępne dla tych, którzy nie mieliby możliwości ich zakupu po cenach rynkowych.

Od czego zależą ceny wind

Ceny urządzeń do transportu osób niepełnosprawnych zależą od kilku czynników. Przede wszystkim jest to uzależnione od wybranego rozwiązania, najtańsze są bowiem krzesełka, a najwięcej trzeba zapłacić za windę. Za urządzenie nowe, z gwarancją trzeba też zapłacić znacznie więcej niż za używane, tu różnice w cenie mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Na większe wydatki trzeba się nastawić, jeśli sprzęt ma pracować na zewnątrz. Materiały odporne na wilgoć i zabezpieczenie mechanizmów przed działaniem czynników atmosferycznych mogą zwiększyć końcową kwotę nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Zarówno przy windach jak też platformach i krzesełkach bardzo istotna jest wysokość podnoszenia, w tym drugim przypadku dochodzi jeszcze tor jazdy. Windy pracujące poniżej trzech metrów nie potrzebują użycia szybu, który jest konieczny przy większych wysokościach, a to mocno podnosi koszty. W przypadku krzesełek znacznie droższe są z torem krzywoliniowym, gdyż trzeba go wykonywać na zamówienie. Na końcową wartość zamówienia wpływ ma także dodatkowe wyposażenie, zwiększające komfort i wygodę transportu.

Koszty popularnych rozwiązań

Na pierwszy rzut oka wydanie kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy na kupno środka do transportu osób niepełnosprawnych może się wydawać bardzo dużo. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu urządzenia charakteryzują się wysoką jakością i bezpieczeństwem i są produkowane z wysokiej jakości materiałów. Klienci najczęściej wybierają jedno z trzech popularnych rozwiązań, to znaczy krzesełka, platformy lub windy. Najlepiej cenowo prezentują się krzesełka prostoliniowe, podstawowe modele można już zakupić za kilka tysięcy złotych. Rozwiązania z torem zakrzywionym są znacznie droższe, bowiem ceny nowych to minimum kilkanaście tysięcy, zależnie od długości i liczby zakrętów. Platformy schodowe również występują w wersji prostoliniowej i krzywoliniowej. Pierwsza opcja to wydatek co najmniej 25 tysięcy złotych, rozwiązania z torem krzywoliniowym mogą być nawet dwukrotnie droższe. Najdroższym rozwiązaniem są windy. W ich przypadku ceny zaczynają się od około 50 tysięcy złotych, przy większych wysokościach czy zaawansowanych rozwiązaniach mogą być nawet kilkukrotnie większe.

Zakup sprzętu używanego

Ciekawą alternatywą dla kupna nowych urządzeń jest rynek wtórny, który jak się okazuje oferuje całkiem spory wybór. Oczywiście nie w każdym przypadku będzie możliwość instalacji używanego sprzętu, dotyczy to przede wszystkim platform i krzesełek wykorzystujących tor prosty. Przy krętych schodach zawsze są one robione na wymiar do konkretnego miejsca i najczęściej nie ma możliwości ich przeniesienia. Ceny używanych urządzeń są znacznie niższe niż nowych, różnice mogą sięgać niejednokrotnie nawet kilkudziesięciu procent, jest to więc rozwiązanie nad którym warto się zastanowić.

Dofinansowania

Kolejną możliwością, pozwalającą w znaczny sposób ograniczyć koszty na zakup i montaż urządzenia do pokonywania barier architektonicznych, jest dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ze środków PFRON może być finansowany zakup i montaż sprzętu pozwalającego niepełnosprawnej osobie na samodzielne funkcjonowanie, takich jak krzesełka schodowe, platformy czy windy. Dofinansowaniem można objąć wydatki związane z opracowaniem projektów i kosztorysów. O środki te mogą się ubiegać osoby niepełnosprawne, które albo są właścicielami nieruchomości, w której będzie instalowane urządzenie, albo mieszkają tam na stałe i mają zgodę na montaż. Pieniądze wypłacane są po złożeniu wniosku i jego rozpatrzeniu przez PFRON, wnioski należy składać do MOPS lub PCPR. Wysokość dofinansowania może wynieść nawet 95% wartości inwestycji, przy czym nie może to być większa kwota niż piętnastokrotne przeciętne wynagrodzenie.