Podnośniki pionowe

Windy dla osób niepełnosprawnych

Zwykłe schody, które przez zdrowych ludzi nie są praktycznie zauważane, dla osób niepełnosprawnych mogą stanowić przeszkodę uniemożliwiającą normalne poruszanie się. Dlatego też w celu ograniczenia barier architektonicznych stosuje się różne rozwiązania, z których jednym z częściej wybieranych są podnośniki pionowe, zwane też windami.

Windy dla niepełnosprawnych to urządzenia przypominające konstrukcją zwykłe windy, przeznaczone są one do transportu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich pomiędzy kondygnacjami budynków. W porównaniu z windami tradycyjnymi są jednak znacznie lżejsze, ich montaż też przeważnie jest znacznie prostszy. W nowo powstających budynkach najczęściej na windę przewiduje się już odpowiednie miejsce, w starszych trzeba niejednokrotnie tego miejsca poszukać. Jeśli będzie go wystarczająco dużo, to winda może zostać umieszczona wewnątrz, ale konstrukcja tych urządzeń pozwala także na instalację na zewnątrz budynku. W takim przypadku stosuje się specjalne materiały odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz zabezpieczenia systemów sterowania i napędu.

Windy dla niepełnosprawnych występują w wielu różnych odmianach, różniących się konstrukcją szybu, maksymalnym zasięgiem i funkcjonalnością. Można je instalować w już istniejących szybach lub w specjalnych szybach samonośnych, wykonanych ze stali i szkła. Dzięki temu można je bardzo łatwo dopasować do różnych obiektów, wykorzystanie samonośnej konstrukcji pozwala na ich użycie nawet przy małej ilości dostępnego miejsca. Zależnie od modelu i rodzaju napędu mają zasięg od kilku do nawet kilkunastu metrów, obsługując po drodze kilka przystanków. Najczęściej w tego typu konstrukcjach wykorzystuje się napęd hydrauliczny, śrubowy lub elektryczny, wszystkie one charakteryzują się cichą pracą pracą i niskim zużyciem energii.

Nowoczesne konstrukcje wind umożliwiają nie tylko możliwość przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami, ale zapewniają przy tym wysoki komfort i bezpieczeństwo. Standardem są różnego rodzaju ułatwienia pomagające osobom na wózkach na ich wygodną i bezproblemową obsługę. Automatyczne drzwi, przyciski otwierania na odpowiednie wysokości i poręcze do trzymania to tylko niektóre z udogodnień, jakie spotyka się w takich windach. O bezpieczeństwo zadbają między innymi czujniki przeciążeniowe, bariery na podczerwień oraz systemy porozumiewania się ze służbami medycznymi czy osobami znajdującymi się na zewnątrz. Niektóre konstrukcje posiadają też specjalne zabezpieczenia pozwalające na korzystanie wyłącznie przez osoby do tego uprawnione, na przykład w formie kart magnetycznych. Producenci wind nie zapominają też o stronie estetycznej, dostępne obecnie modele mają nowoczesny, elegancki wygląd i możliwość dopasowania do charakteru obiektu.

Nasza firma proponuje szeroki wybór wind dla niepełnosprawnych cenionych na rynku producentów. W naszej ofercie znajdują się windy do montażu na zewnątrz i wewnątrz budynków, o różnym napędzie i maksymalnej wysokości wznoszenia. Wszystkie oferowane przez nas urządzenia charakteryzują się nowoczesnym wyglądem i wysokim poziomem bezpieczeństwa, a jednocześnie posiadają niezbędne atesty i certyfikaty. Zapraszamy do współpracy zarówno osoby prywatne jak też firmy i instytucje, z nami pokonywanie barier architektonicznych będzie znacznie łatwiejsze.