Krzesła schodowe

windy dla osób niepełnosprawnych

Bariery architektoniczne to poważna przeszkoda w normalnym funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych lub mających problemy z poruszaniem się, niejednokrotnie uniemożliwiają one normalne życie. W celu ich eliminacji wykorzystuje się różne metody, a jedną z popularniejszych jest montaż krzesełek schodowych.

Krzesełka schodowe to lekkie, kompaktowe urządzenia, pozwalające przemieszczać się po schodach o różnym stopniu nachylenia. Bardzo dobrze sprawdzają się one między innymi w prywatnych mieszkaniach, a także w domach opieki społecznej, przychodniach i instytucjach o niewielkim natężeniu ruchu. W przeciwieństwie do wind czy platform krzesełka nie pozwalają na przewóz wózków, a jedynie samej osoby niepełnosprawnej. Nie jest to bynajmniej żadną przeszkodą przy ich używaniu, gdyż przy wystarczającym poziomie sprawności można z nich korzystać bez pomocy innych osób. Dzięki licznym zabezpieczeniom jazda nimi nie stanowi żadnego zagrożenia, ważne jest tylko żeby użytkownik był na tyle sprawny, żeby móc je obsłużyć.

Typowe krzesełko schodowe składa się z dwóch elementów, to znaczy wózka jezdnego z mechanizmem napędowym i siedziskiem oraz szyny, po której wózek będzie się poruszał. Tor jazdy może być prosty lub krzywoliniowy, w tym drugim przypadku krzesełko może być zamontowane na schodach zakrzywionych. Urządzenia z torem prostym są znacznie tańsze i łatwiejsze w montażu, ale nadają się jedynie do schodów bez zakrzywień. Krzesełka z torem krzywoliniowym wymagają dokładnych pomiarów przed montażem, ale mogą być stosowane przy praktycznie wszystkich rodzajach schodów. Wagonik jezdny zasilany jest silnikiem prądu stałego, zapewnia to wystarczającą moc do transportu a jednocześnie jest rozwiązaniem ekonomicznym. Dzięki zastosowaniu akumulatorów nawet w przypadku awarii prądu krzesełko może bezpiecznie zjechać w docelowe miejsce.

Używanie krzesełka wymaga od osoby nim jeżdżącej pewnej sprawności, między innymi do sterowania urządzeniem. Odbywa się to przy pomocy przełącznika umieszczonego w jednym z podłokietników lub pilota zdalnego sterowania. O bezpieczeństwo dbają między innymi pasy do przypięcia na czas transportu oraz liczne czujniki zatrzymujące urządzenie po napotkaniu przeszkody. Większość modeli posiada systemy łagodnego startu i stopu, zapewniające wysoki komfort przy ruszaniu i zatrzymywaniu się. Wygodne, szerokie siedzisko może się obracać, co zwiększa bezpieczeństwo podczas wsiadania i zsiadania, a stabilność i wygodę zapewnia dodatkowo regulowany podnóżek. Bardzo dużą zaletą krzesełek schodowych są także koszty niezbędne do poniesienia przy ich instalacji. Są to najtańsze urządzenia do transportu osób niepełnosprawnych, ich montaż jest szybki i bezproblemowy i nie wymagają żadnych zezwoleń czy konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac remontowych.

Nasza firma proponuje szeroki wybór krzesełek cenionych na rynku producentów. W naszej ofercie znajdują się krzesełka na torze prostym oraz krzywoliniowym, zawsze zamówienie poprzedzone jest dokładnymi pomiarami w obiekcie, w którym będzie się odbywał montaż. Wszystkie oferowane przez nas urządzenia posiadają niezbędne atesty i certyfikaty, a jednocześnie charakteryzują się nowoczesnym wyglądem i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Zapraszamy do współpracy zarówno osoby prywatne jak też firmy i instytucje, z nami pokonywanie barier architektonicznych będzie znacznie łatwiejsze.