Winda dla niepełnosprawnych do basenu

Winda dla niepełnosprawnych do basenu

Osoby niepełnosprawne coraz chętniej korzystają z basenów. Woda ma działanie rehabilitacyjne i odprężające, nawet przy dużych problemach z chodzeniem bez większego problemu można w niej pływać. Tak naprawdę najpoważniejszym problemem przy korzystaniu z basenu jest wejście do niego i późniejsze go opuszczenie. Bez odpowiedniej pomocy jest to niejednokrotnie mocno ryzykowne, gdyż zwykłe drabinki nie zapewniają wystarczającego bezpieczeństwa. Pomoc tę może zapewnić opiekun, a mogą też specjalne urządzenia, które coraz częściej spotyka się w różnych obiektach. Windy basenowe zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa przy użytkowaniu, eliminując ryzyko poślizgnięcia się na podłodze czy drabince. Pozwalają one na wygodny dostęp do niecki basenowej osobom niepełnosprawnym, skutecznie eliminując bariery architektoniczne.

Basenowe windy dla niepełnosprawnych występują w kilku różnych odmianach. Urządzenia montowane na stałe umożliwiają wejście do wody i wyjście z niej tylko w jednym miejscu, z kolei przenośne podnośniki można łatwo przestawić tam, gdzie akurat są potrzebne, a w razie potrzeby schować. Mimo różnego sposobu działania w każdym przypadku spełniają swoją główną rolę, to znaczy umożliwiają wygodne korzystanie z basenu.

Podnośniki basenowe montowane na stałe

Jest to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań, charakteryzuje się prostym montażem, dużą niezawodnością i zgodnością z obowiązującymi przepisami. Urządzenie składa się z przymocowanej do dna basenu i jego bocznej ściany konstrukcji, po której porusza się specjalne siedzisko. Dodatkowym elementem wyposażenia są specjalne barierki ułatwiające siadanie na krzesełku. Podnośnik napędzany jest przy pomocy ciśnienia wody z instalacji w obiekcie. Dzięki temu jego konstrukcja jest prosta i niezawodna, a brak jakichkolwiek elementów elektrycznych zapewnia wysokie bezpieczeństwo. Podczas wchodzenia do basenu należy siedzisko umieścić w najwyższym miejscu, a po zajęciu miejsca przez użytkownika uruchomić windę. Siedzisko opuszczając się w dół robi jednocześnie obrót, dzięki czemu po zakończeniu znajduje się w wodzie. Przy wychodzeniu postępuje się na odwrót.

Podnośniki produkowane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są w pełni odporne na rdzewienie, dodatkowo nie zawierają żadnych smarów i zanieczyszczających elementów. Mogą być montowane we wszystkich rodzajach basenów, dzięki możliwości dokładnego dopasowania poszczególnych elementów do danego miejsca. Ich instalacja jest prosta i szybka, nie wymaga konieczności przeprowadzania żadnych prac konstrukcyjnych.

Podnośniki mobilne

Są to niewielkie, przenośne urządzenia wyposażone w kółka, pozwalające na wygodne i bezpieczne transportowanie osób mających problemy z poruszaniem się do wody. Podnośniki tego typu składają się z dwóch części, pierwszą z nich jest korpus z kołami, a drugą ruchome ramię z siedziskiem. Korpus jest masywny, z odpowiednio rozłożoną przeciwwagą, dzięki czemu zapewnia dużą stabilność w czasie pracy. Dodatkowo bezpieczeństwo zwiększają specjalne blokady uniemożliwiające wjazd urządzenia do basenu. Obrotowe ramię przypomina swoim wyglądem ramię koparki, z tym że na jego końcu znajduje się wygodne siedzisko. Zasada działania podnośnika mobilnego jest bardzo prosta. Po jego dostarczeniu w odpowiednie miejsce użytkownik zajmuje miejsce na siedzisku, po czym jest opuszczany wraz z nim do wody. W wielu modelach nie potrzeba do tego dodatkowej osoby, przy pomocy specjalnego pilota można wszystko samodzielnie obsłużyć. Podnośniki z tej grupy zasilane są przy pomocy akumulatorów prądu stałego, układy elektryczne i mechaniczne posiadają specjalne zabezpieczenia przed wodą. Dodatkowym wyposażeniem mogą być pasy bezpieczeństwa, pokrowce oraz zagłówki.

Windy basenowe

Zarówno w nowo projektowanych jak i już działających basenach jest możliwość instalacji windy pozwalającej na wjazd wózkiem inwalidzkim wprost z brzegu. Takie rozwiązanie pozwala osobom niepełnosprawnym na samodzielną kąpiel, a przede wszystkim na łatwe dotarcie na brzeg za pomocą wózka. Windę umieszcza się w specjalnie zaprojektowanej wnęce lub w jednym z rogów basenu, minimalna jego głębokość to 1.5 metra. Urządzenie pozwala na wejście do wody na stojąco lub siedząco, komfort i bezpieczeństwo w trakcie tej czynności zapewnia antypoślizgowa podłoga oraz barierki ze stali nierdzewnej. Sterowanie windą odbywa się przy pomocy pilota lub panelu umieszczonego w hali basenowej. Dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych konstrukcja jest w pełni odporna na działanie wody. Wszystkie jej mechanizmy są odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu użytkowanie jest bardzo wygodne i całkowicie bezpieczne.