Winda do wanny dla niepełnosprawnych ceny

Winda do wanny dla niepełnosprawnych ceny

Osoby niepełnosprawne mają problemy z poruszaniem się nie tylko po schodach i pomiędzy kondygnacjami. Bardzo często ich ograniczenia ruchowe mają wpływ na wykonywanie codziennych czynności, w tym na korzystanie z urządzeń sanitarnych. Muszle klozetowe czy wanny też mogą stanowić ogromną przeszkodę w normalnym funkcjonowaniu, dlatego też stosuje się różne udogodnienia mające na celu umożliwienie niepełnosprawnym korzystania z nich. Jednym z popularniejszych rozwiązań są windy do wanny, pozwalające starszym czy niepełnosprawnym osobom na bezpieczną kąpiel.

Zalety windy do wanny

Wysokie brzegi wanny mogą być nie tylko trudne do pokonania, ale także bardzo niebezpieczne. Osoby mające trudności z poruszaniem się są narażone na liczne niedogodności z tym związane, a rozwiązaniem problemu może być specjalna winda do wanny. Windy takie mają postać opuszczanego i podnoszonego siedziska, przy pomocy którego osoba biorąca kąpiel w wannie może wygodnie wchodzić do wanny i z niej wychodzić. Urządzenie jest bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Przede wszystkim zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i ułatwia codzienną higienę, w wielu przypadkach umożliwiając danej osobie samodzielną kąpiel. Jest całkowicie odporne na wodę, łącznie z pilotem do sterowania, a bateryjne zasilanie nie niesie ze sobą ryzyka porażenia prądem. Windy do wanny przeważnie mają lekką, kompaktową konstrukcję, a po złożeniu nie zajmują dużo miejsca. W każdej chwili można je szybko wyjąć z wanny i z powrotem do niej włożyć, jeśli będzie potrzeba skorzystania z nich. Większość modeli posiada antypoślizgową warstwę zewnętrzną, umożliwiającą komfortową, relaksującą kąpiel. Samo sterowanie jest bardzo proste, odbywa się bowiem przy pomocy zintegrowanego pilota.

Zasada działania windy

Typowa winda do wanny składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest ruchome oparcie z możliwością odchylania. W zależności od modelu kąt odchylenia wynosi od 35° do 50°, zapewnia to odpowiednią wygodę tęższym osobom. Szerokość oparcia jest najczęściej dobrana w taki sposób, aby urządzenie mieściło się w standardowej wannie. Drugim elementem jest siedzisko. Posiada ono dużą wytrzymałość ( urządzenia te mają maksymalny udźwig od 120 do nawet 140 kg) oraz rozkładane skrzydełka, które po uniesieniu tworzą dużą, bezpieczną płaszczyznę ułatwiającą schodzenie i wchodzenie. Trzeci element windy to sterowany za pomocą pilota podnośnik krzyżakowy, odpowiedzialny za unoszenie i opuszczanie siedziska. W stanie złożonym siedzisko będzie się znajdować tuż nad wewnętrzną powierzchnią wanny, po rozłożeniu osiągnie wysokość górnej krawędzi. Podnośnik przyczepiany jest do wanny za pomocą czterech obracanych przyssawek, pozwalających na dokładne dopasowanie do krzywizn dna. Mechanizm zasilany jest za pomocą akumulatora znajdującego się w wodoszczelnym schowku pod siedziskiem.

Wyposażenie

Sterowanie windami odbywa się przy pomocy specjalnych wodoodpornych pilotów, dopasowanych do możliwości osób z mniejszą sprawnością ruchową. Przy pomocy pilota można regulować kąt nachylenia oparcia oraz wysokość podnoszenia. Piloty są całkowicie wodoodporne, można je bez obaw używać podczas kąpieli. Niektóre modele wind posiadają wyprofilowane nagłówki oraz zdejmowaną tapicerkę, którą można normalnie prać w pralce. Bardzo przydatnym rozwiązaniem są specjalne dyski przesuwno-obrotowe, zapewniające jeszcze większą wygodę i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Ze względów higienicznych wiele modeli wind posiada specjalne powłoki ze srebrem, które nie tylko są łatwe do utrzymania w czystości, ale także mają własności antybakteryjne. Dzięki temu takie wanny mogą być bez obaw używane przez większą grupę osób. Wśród dodatkowych opcji wyposażenia, dostępnych za dopłatą, pojawiają się między innymi pasy bezpieczeństwa, kliny pod nogi, ochraniacze skrzydeł bocznych, uprzęże miednicowe oraz specjalne zestawy do wanien narożnych i szerokich.

Ceny wind do wanien

Jak na swoje możliwości windy do wanien są stosunkowo tanimi urządzeniami, zapewniającymi przy tym wysoki komfort i bezpieczeństwo przy codziennej higienie. Na rynku swoje produkty oferuje spora grupa producentów, poszczególne urządzenia różnią się wymiarami, wykończeniem i maksymalnym udźwigiem. Ceny najprostszych modeli zaczynają się już od niecałych dwóch tysięcy złotych, w tej cenie otrzyma się w pełni funkcjonalne urządzenie z gwarancją producenta i często transportem. Lepsze materiały, wyższa jakość wykonania czy dodatkowe funkcjonalności mogą podnieść cenę o kilkaset czy nawet ponad tysiąc złotych, spora część modeli kosztuje w przedziale pomiędzy 2 a 3 tysiące. Za dopłatą można domówić dodatkowe wyposażenie, co także może dodatkowo podnieść końcową cenę urządzenia. Powyższe kwoty obowiązują przy bezpośrednim zakupie. W przypadku wind do wanien można się starać o dofinansowanie, w przypadku jego otrzymania można liczyć nawet na pokrycie nawet 95% kosztów całej inwestycji.