Windy samochodowe dla niepełnosprawnych

Windy samochodowe dla niepełnosprawnych

Poza schodami osoby niepełnosprawne mają też często problemy z korzystaniem z różnych pojazdów, czy to prywatnych czy środków komunikacji miejskiej. W przypadku transportu publicznego sytuacja cały czas się poprawia, nowy tabor najczęściej oferuje możliwość łatwego wjazdu do środka wózkiem inwalidzkim. Więcej komplikacji jest wtedy, gdy zajdzie potrzeba skorzystania z prywatnego auta. Wsiadanie do kabiny dla wielu osób może być bardzo trudne lub nawet niewykonalne, w takim przypadku jedyną możliwością będzie ich transport wraz z wózkami. Niezbędny będzie do tego odpowiedni samochód, na przykład większy VAN, furgonetka czy nawet dostawczak. Bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli także miejskie modele, wyposażone w odpowiednio wysoką tylną część. Ważne jest, żeby auto miało parametry pozwalające na bezproblemowe wjechanie z tyłu wózkiem do środka. Konieczne też będzie zapewnienie jakiejś możliwości wjazdu, najczęściej spotykane rozwiązania to:

  • Rampy i najazdy
  • Żurawie
  • Windy samochodowe

Zalety wind samochodowych

Największy komfort, wygodę i bezpieczeństwo wśród tych trzech rozwiązań zapewniają windy samochodowe. Ich montaż może być wykonany w praktycznie każdym samochodzie, który zapewni wystarczająco dużo miejsca na wózek oraz mechanizm urządzenia. Dla części modeli są już gotowe rozwiązania, pozwalające na szybką i bezproblemową instalację, w pozostałych może być konieczność wykonania pewnych modyfikacji i przeróbek. Windy przeznaczone są zarówno dla osób prywatnych, jak również firm i instytucji zajmujących się opieką i transportem niepełnosprawnych. W porównaniu z innymi sposobami windy są bardzo wygodne w użyciu. Większość modeli może być obsługiwana przez jedną osobę bez konieczności wykonywania skomplikowanych czynności, pozwala to niepełnosprawnemu na samodzielne wsiadanie i wysiadanie. Urządzenia te są bardzo stabilne i bezpieczne, zapewniając tym samym komfort w czasie transportu. Ich dużą zaletą jest także czas potrzebny na wjazd czy wyjazd, przeważnie wystarczy na to kilka minut.

Rozwiązania konstrukcyjne

Mechanizm windy może być zamontowany w tylnej części pojazdu lub przy odsuwanych drzwiach bocznych. Jego niewielkie rozmiary po złożeniu pozwalają na użycie nawet w mniejszych pojazdach, zapewniając jednocześnie optymalne wykorzystanie wnętrza. Zależnie od modelu system składania może być całkowicie automatyczny lub półautomatyczny. Do sterowania najczęściej wykorzystywane są piloty bezprzewodowe. Takie rozwiązanie zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania, pozwalając osobie niepełnosprawnej na samodzielną obsługę. W niektórych modelach oferowany jest także wyświetlacz, na bieżąco pokazujący stan urządzenia, przypominający o przeglądach i wyświetlający informacje o błędach.

Bezpieczeństwo

Każda oferowana na naszym rynku winda samochodowa posiada niezbędne atesty i certyfikaty oraz spełnia rygorystyczne wymagania związane z bezpieczeństwem. Producenci takiego sprzętu wyposażają go w szereg zabezpieczeń mających na celu ograniczenie do minimum ryzyka jakiegoś wypadku. Najczęściej stosowane zabezpieczenia to:

  • system zapobiegający przeciążeniom

    Platformy wind są testowane na kilkukrotnie większe obciążenia niż nominalne, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo podczas podnoszenia i opuszczania.
  • system antyzgniecieniowy

    W przypadku natrafienia ramienia windy na jakąś przeszkodę urządzenie jest natychmiast zatrzymywane. W ten sposób chroni się użytkowników oraz postronne osoby przed przypadkowym przycięciem.
  • Pasy bezpieczeństwa

    Osoba siedząca na wózku jest nimi przypięta, co zwiększa jej bezpieczeństwo w trakcie jazdy
  • Uchwyty do mocowania

    Wózek jest przymocowany do podłogi specjalnymi uchwytami, dzięki czemu nawet w przypadku gwałtownego hamowania czy kolizji pozostaje w pełni stabilny.
  • Klapy najazdowe

    Ułatwiają wjazd na platformę oraz zabezpieczają przed przypadkowym wypadnięciem.